تسمه وی (V) شکل

تسمه وی (V) شکل

تسمه V شکل

تسمه V شکل به دو دسته اصلی دنده ای و روکش دار تقسیم می شود:

تسمه V شکل روکش دار ساده Rapped V Belt

تسمه  Vشکل روکش دار ساده، تسمه هایی مدور با قابلیت بالای انتقال نیرو، مقاوم دربرابرحرارت، روغن و ضدالکتریسیته ساکن هستند که دربسیاری ازکشورهای جهان مورداستفاده قرار می گیرد و چون دربرابرتغییرات طولی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد، این امکان را فراهم می نماید تا چند تسمه درکنار هم کار کند.

کاربرد تسمه V شکل روکش دار ساده:

این نوع تسمه های مدور که از نظر فنی برای فولی های معمولی طراحی شده و بسیار مقرون به صرفه است، درماشین آلات صنعتی وکشاورزی، کاربرد گسترده ای دارد.

انواع تسمه V شکل روکش دار ساده:

– Z = با عرض 10 میلیمتر

– A = با عرض 12.5 میلیمتر

– B = با عرض 17 میلیمتر

– C = با عرض 22 میلیمتر

– D = با عرض 32 میلیمتر

– E = با عرض 40 میلیمتر

تسمه V شکل دنده ای Raw Edge Cogged V belt

تسمه های وی شکل دنده ای که به صورت قالبی تولید می شود در برابر حرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن هستند. تفاوت اصلی و عمده میان تسمه  وی شکل استاندارد و تسمه وی شکل دندانه ای این است که تسمه دندانه ای این قابلیت را دارد تا به دور یک فولی کوچک به گردش درآید و مقدار دفع حرارت (میزان حرارت ایجاد شده بین تسمه و پولی در حین حرکت) را افزایش دهد. اگر فولی دستگاه شما کوچک است دندانه های تسمه باعث می شود تسمه به خوبی به فولی چنگ بزند و باعث افزایش چسبندگی تسمه به فولی ها می گردد. این تسمه های دنده ای به علت انعطاف بالا، نشست مناسب در شیار فولی و ایجاد حرارت کمتر در هنگام کار، طول عمر مفید بیشتری دارد.

کاربرد تسمه V شکل دنده ای:

تسمه های V شکل دنده ای نسل جدیدی از تسمه با کاربردهای گسترده است. این تسمه ها به خصوص در کاربریهای صنعتی، با فولیهای کوچک و سرعت های بالا (با مزیت کلی مقرون به صرفه بودن، انتقال بهتر نیرو و دوام بیشتر به نسبت تسمه های V شکل ساده) تحولی چشمگیر را در صنعت تسمه رقم زد.

انواع تسمه V شکل دنده ای:

– ZX = با عرض 10 میلیمتر

– AX = با عرض 13 میلیمتر

– BX = با عرض 17 میلیمتر

– CX= با عرض 22 میلیمتر

تسمهV شکل اسپشیال روکش دار Special wrapped V belt

تسمه های Vشکل اسپیشیال روکش دار مانند دیگر تسمه های V شکل، مقاوم دربرابرحرارت، روغن  و ضد الکتریسیته ساکن بوده و به دلیل مقاومت دربرابر تغییرات طولی، کارکرد چند تسمه درکنارهم را نیز امکان پذیر می کند.

این تسمه از سه بخش اصلی تشکیل می شود:

1- لاستیک فشرده ای که در برابر تغییرات حرارتی و فشار مقاوم است.

2- نخ های تسمه که وظیفه انتقال نیرو را به عهده دارد.

3- پارچه روکش که کل تسمه را پوشش داده و آن را در برابر عوامل محیطی و سائیدگی محافظت می کند.

کاربرد تسمه V شکل اسپشیال روکش دار:

این تسمه ها برای استفاده در ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و در سرعت های بالا بسیار مناسب است. ولی برای فولی هایی با پهنای 50%، کمتر از فولی های تسمه های کلاسیک (ساده) کاربرد دارد که امکان استفاده بهینه از فضا را فراهم می آورد. از آنجاییکه فولی های جدید، چند منظوره هستند در بیشتر موارد می توان تسمه روکش دار ساده را با تسمه اسپشیال تعویض نموده و در نتیجه به انتقال بهتر نیرو و دوام بیشتر تسمه دست یافت.

انواع تسمهV  شکل اسپشیال روکش دار:

– SPZ/3V

– SPA

– SPB/5V

– SPC

– 8V

تسمهV  شکل اسپشیال دنده ای Special Raw edge cogged v belt

تسمه های V شکل اسپشیال دنده ای نسل جدیدی از تسمه های اسپشیال V شکل می باشد که کاملا مشابه با تسمه های v شکل اسپشیال روکش دار است با این تفاوت که طول عمر و مقاومت آن از نوع دیگر تسمه بالاتر است.

 

انواع تسمه V شکل اسپشیال دنده ای:

– XPZ/3VX

– XPA

– XPB/5VX

– XPC

تسمه  Vشکل چندخطی ساده Multi lines V belt

تسمه های V شکل چندخطی ساده علاوه برداشتن مزیتهای تسمه های Vشکل ساده، مزایای زیر را نیزنسبت به تسمه های ساده دارد:

1- تسمه ها نسبت به یکدیگر عقب و جلو نمی شود.

2- استفاده از خط سیرهای افقی بدون هیچ مشکلی امکان پذیر می باشد.

3- قابلیت های جذب شوک های ضربه ای را افزایش می دهد.

این تسمه ها شامل چند تسمه تک می شود که توسط یک نوار دربالا به هم متصل شده و تشکیل یک تسمه واحد را داده است و در دستگاه های سنگین مورد استفاده قرارمی گیرد. دلیل اینکه از تسمه های دسته ای به جای تسمه های تکی استفاده می کنند این است که با قرار دادن تعدادی تسمه در کنار یکدیگر تسمه ها از قدرت بیشتری برخوردار می شود و کشش یکنواختی  در سرتاسر  تسمه ها برقرار می گردد. این گونه طراحی لرزش های معمول در کارکرد تسمه های تک را جذب می کند. این نوع تسمه علاوه بر مقاومت در برابر روغن و حرارت، ضدالکتریسیته ساکن نیزهست.علاوه برتسمه های ذکر شده، تسمه های ویژه ای ازاین نوع با مقاومت حرارتی بالا با نخ پلی استریا کولارنیزتولید می شود.

یک تسمه V شکل استاندارد حاوی رشته هایی از جنس پلی استر است که در سرتاسر تسمه کشیده شده و این در حالی است که در یک تسمه کولار این رشته ها با رشته هایی از جنس کولار جایگزین شده است. تفاوت واقعی زمانی مشخص می شود که شما یک پولی برعکس مانند پولی های ماشین برف روب یا ماشین چمن زنی دارید. در این شرایط تسمه کولار، فشار وارده را بهتر از تسمه V شکل استاندارد تحمل می کند زیرا جنس کولار در این نوع شرایط، قوی تر است و بار شوک (فشار) را بهتر تحمل می کند. این تفاوت را می توان، تفاوت میان تسمه وی شکل استاندارد و تسمه کولار نیز دانست.

کاربرد تسمه V شکل چند خطی ساده:

این تسمه ها برای ماشین آلات صنعتی ای که حرکت های ضربه ای شوک مانند دارد وهمچنین برای کارکردهایی که درآنها ممکن است لرزشهای معمولی تسمه اثراتی منفی بر عملکرد دستگاه بگذارد، استفاده می گردد. درماشین های کشاورزی و به خصوص کمباینها، آنها اغلب به عنوان تسمه های اتصال دهنده استفاده می شود و برای کاهش لرزش و افزایش عمرمفید تسمه، جایگزین تسمه های تخت یا مجموعه ای از تسمه ها می شود.

انواع تسمه هایVشکل چندخطی ساده:

– RA حداکثر تعداد شیار 20

– RB حداکثر تعداد شیار 18

– RC حداکثر تعداد شیار 15

– R3V حداکثر تعداد شیار 20

– R5V حداکثر تعداد شیار 20

– R8V حداکثر تعداد شیار 12

تسمه  Vشکل چندخطی دنده ایMulti lines raw edge cogged V belt

تسمه های Vشکل چندخطی دنده ای دارای امتیازات زیر می باشد:

1- ساخت آن ها فرمولاسیون ویژه ای از ترکیبات CR است.

2- قدرت و استحکام بیشتری دارد.

3- لرزش، سر و صدا نداشته و بر روی شیار فولی بر نمی گردد.

انواع تسمه  Vشکل چندخطی دنده ای:

– RAX حداکثر تعداد شیار 5

– RBX حداکثر تعداد شیار 4

– R3VX حداکثر تعداد شیار 7

– R5VX حداکثر تعداد شیار 4

– RXPZ حداکثر تعداد شیار 7

– RXPA حداکثر تعداد شیار 5

– RXPB حداکثر تعداد شیار 4

تسمه شش گوش:

تسمه های شش گوش در برابر حرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن است. نخ در مرکز مقطع تسمه قرار گرفته و از این بابت تسمه از دو طرف قابلیت انعطاف دارد. این تسمه ها می تواند 5% حجم نیروی تعیین شده برای تسمه های V شکل هم سایز را انتقال دهد.

کاربرد تسمه شش گوش:

شکل خاص تسمه های شش گوش، حرکت در مسیر Sمانند که در آن دوطرف تسمه قادربه انتقال نیرو است را ممکن می سازد. این نوع عملکرد به خصوص در ماشین آلات کشاورزی و برای برخی کاربردهای صنعتی خاص استفاده می گردد.

انواع تسمه شش گوش:

– AA

– BB

– CC