تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله

امروزه استفاده از تسمه های نقاله جهت جابجایی مواد و محصولات تولیدی به امری عادی و ضروری بدل گردیده است زیرا از یک طرف منجر به کاهش هزینه ها و استفاده از نیروی انسانی کمتر شده و از طرف دیگر با افزایش کار آیی پیشرفت صنعتی را به همراه داشته است.

تسمه نقاله به دو دسته تسمه نقاله لاستیکی و تسمه نقاله PVC تقسیم می شود:

تسمه نقاله لاستیکی Rubber Conveyer Belt

تسمه نقاله لاستیکی، تسمه متحرکی است که برای انتقال مواد روی سطوح افقی یا شیبدار مورد استفاده قرار می گیرد. اجزای اصلی این تسمه ها عموماً ترکیبی از پوشش خارجی، عضو کششی و لایه تقویت کننده می باشد که بر حسب مورد استفاده یا شرایط کاری تسمه، هر یک از اجزاء فوق انتخاب می شود.

الف) پوشش خارجی

مواد اصلی پوشش سطح خارجی عموماً لاستیک طبیعی یا مصنوعی می باشد و وظیفه آن حمایت از عضو کششی یا بدنه تسمه است که در سطح رویه تسمه از وارد شدن آسیبهای مکانیکی در اثر خوردگی، سایش توسط مواد حمل شونده و نیز ضربه های ناشی از بارگذاری، جلوگیری کرده و ضخامت آن بر اساس نوع و شرایط فیزیکی مواد حمل شونده مانند ریزی، درشتی، برندگی یا صیقلی بودن آنها تعیین می گردد. وظیفه این پوشش در سطح زیرین تسمه، محافظت از عضو کششی در مقابل سایش هرزگردها، پولیها و مواد حمل شونده بجا مانده بر روی آنها می باشد. همچنین شرایط شیمیایی و حرارتی کار، در انتخاب نوع پوشش خارجی موثر است.

ب) عضو کششی

وظیفه اصلی عضو کششی یا بدنه تسمه، انتقال نیروی کششی لازم برای به حرکت درآوردن تسمه بارگذاری شده و گرفتن ضربات ناشی از بارگذاری روی تسمه می باشد. عضو کششی تسمه را براساس مقاومت کششی و انعطاف پذیری مورد نیاز از مواد مختلفی مانند وینیلن (Vinilon)، نایلون (Nylon)، پلی استر (Polyester)، کتان (Cotton)، رایون (Rayon) یا حتی کابلهای فولادی (Steel Cord) می سازند که توان تسمه بر اساس توان آنها تعیین می گردد.

ج) لایه های تقویت کننده

لایه های تقویت کننده برای افزایش چسبندگی بین پوشش خارجی و عضو کششی و یا چسبندگی بین لایه های بدنه اصلی همچنین افزایش مقاومت تسمه در برابر ضربه یا سوراخ شدگی و جذب ضربه های بارگذاری و جلوگیری از فرسایش لبه ها و یا ترک خوردن پوشش خارجی و حمایت از بدنه در مقابل شکست آن در اثر خمشهای مکرر بکار می رود. این لایه ها گاه منسوجهای بافته شده نظیر عضو کششی و گاه لایه های لاستیکی نازکی از جنس های مختلف هستند.

  

تسمه نقاله لاستیکی منجید دار

عضو کششی در این نوع تسمه ها یک یا چند لایه منجید می باشد که از پارچه های مختلف ساخته شده است. استحکام کششی این پارچه ها متفاوت بوده و هرکدام حداکثر کشش خاصی را تحمل می کند. اغلب تار و پود یک پارچه از دو جنس متفاوت انتخاب می شود و استحکام کششی در جهت تار بیش از استحکام کششی آن در جهت پود است. تسمه ها از نظر نوع پلیمر یا مواد طبیعی بکار رفته در بافت منجید آنها به هشت دسته کلی تقسیم می گردد:

۱- تار و پود هر دو پلی آمید

۲ – تار پلی استر و پود پلی آمید

۳ – تار و پود هر دو کتان

۴ – تار پلی آمید و پود کتان

۵ – تار و پود هر دو رایون

۶ – تار رایون و پود پلی آمید

۷ – تار و پود هر دو آرامید

۸ – تار و پود هر دو پلی استر

تسمه نقاله لاستیکی بدنه EP و جدول مربوطه

در این نوع تسمه ها از فیبر پلی استر برای تار و از پلی آمید برای پود استفاده می شود. این ساختار با قابلیتهای نسبی همچون مقاومت در برابر ضربه، چسبندگی، عدم ازدیاد طول، خاصیت ناودانی، مقاومت در برابر شکست، رطوبت و خوردگی میکروبی و مقاومت کششی خوب، عضو کششی بسیاری از تسمه های تولیدی کارخانجات مختلف را تشکیل می دهد. در جدول زیر مقاومت کششی انواع تسمه های لاستیکی با تارپلی استر و پود پلی آمید (EP) براساس تعداد لایه های منجید ارائه شده است:

تسمه تخت مقاومت کششی kgf/cm تعداد لایه
EP100/1 100 1
EP200/2 200 2
EP315/3 315 3
EP400/4 400 4
EP500/4 500 4
EP640/4 640 4
EP800/4 800 4
EP1000/4 1000 4
EP1000/5 1000 5

 

تسمه نقاله نوار نقاله Conveyor belt PVC

تسمه نقاله های PVC  و PU که  در ضخامتهای مختلفی از 1 میلیمتر به بالا موجود می باشد از تزریق مواد PVC  و یا PU  بر روی نخهای پلی استر مقاوم به حرارت و کشش بوجود می آید که ماهیت آنها بهداشتی و سازگار با مواد خوراکی است. این نوار های نقاله بسته به نوع آج و ضخامتی که دارد برای حمل مواد سبک و سنگین استفاده می شود. لایه رویی تسمه های PVC  می تواند از پی وی سی صاف (صیقلی)، مشبک، آجدار و یا پله دار باشد. همچنین این تسمه ها قابلیت نصب پروفیل هایی به شکل پله (تی)، نوار کرکره، نوار راهنما (Guide) و یا هر پروفیل دیگری را دارا می باشد تا برای حمل مواد در سطوح شیبدار و نا هموار از ریزش مواد ریز یا درشت جلوگیری نماید. لایه زیرین این تسمه ها نیز می تواند از جنس نخ کتان و پنبه، الیاف پلی استر و یا پی وی سی آجدار باشد که قاعدتاً بر روی غلطک یا رولیک قرار می گیرد. این تسمه ها در عرض و طولهای مختلف برش داده می شود و دو سر آنها را می توان توسط پرسهای مخصوص حرارتی، اتصال ذوبی داد و یا توسط بست ها و اتصالات جداشونده، آن را مدار بسته کرد.