تسمه شیاری

تسمه شیاری

تسمه شیاری POLY V Belt

تسمه شیاری با لبه ساده دارای دو سطح بریده در هر دو طرف است که مقاومت آنها را در مقایسه با تمسه های پیچشی در برابر خمیدگی و حرارت افزایش می دهد. تسمه در راستای عرض، Vشکل می باشد که ازیک ترکیب خاص از لاستیک والیافی مخصوص تهیه شده  تا انتقال قدرت و مقاومت در برابر سائیدگی بر اثر فشارهای جانبی را افزایش داده و برای کارهای سنگین و محرک های سرعت بالا قابل استفاده باشد. تسمه های شیاری شامل تعدادی شیار V شکل طولی هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته و تشکیل یک تسمه را می دهد.

مزیت تسمه شیاری:

1- عمر مفید بالا

2- مقاومت در برابر فشار، تغییرات فشار، روغن و ضد الکتریسیته ساکن

3- عملکرد بهینه  در سرعت بالا و حرارت پایین

4- قابلیت استفاده از پشت و روی تسمه در به حرکت درآوردن اجزاء مختلف خودرو

تسمه های شیاری می تواند جایگزین انواع تسمه های سنتی رایج شده و به طور قابل ملاحظه ای هزینه عملیاتی را کاهش دهد. از دیگر مزایای تسمه های شیاری، عملکرد سبک و بدون لرزش و همچنین عمر طولانی شان است. ارتفاع کوتاه این نوع تسمه باعث انعطاف پذیری بیشتر شده و امکان استفاده درکارکردهای پرپیچ و خم را به آنها می دهد.

Cross Section p t2 b r2 a
H 1.6 1.0 3.0 0.3 40
J 2.4 2.3 4.0 0.5 40
L 4.8 5.0 9.0 0.8 40
M 9.6 11.6 16.5 0.8 40

تسمه شیاری از انواع تسمه های انتقال نیرو است وساختار آن تشابه زیادی با تسمه های تایمینگ دارد با این تفاوت که آج های داخل تسمه به شکل شیارهایی در طول تسمه طراحی شده است و وظیفه اصلی آن انتقال قدرت ونیروی چرخشی از موتور به قسمتهای دیگر دستگاه بوده واین توسط فولی های شیاردار صورت می گیرد. اندازه گیری  درتسمه شیاری برحسب میلیمتر ویا اینچ می باشد. در این تسمه ها نوع وتعداد شیار داخل تسمه در مشخص کردن محل کاربرد ونوع کار برد تسمه  تعریف شده واز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سیستم شماره گذاری

کد شماره گذاری تسمه های شیاری شامل تعداد شیارها، نوع مقطع و طول مفید به میلیمتر می باشد.

به عنوان مثال: 4 PK 990

1- تعداد شیارها: 4

2- نوع مقطع: PK

3- طول موثر به میلیمتر: 990

دو نوع مقطع متفاوت برای کاربردهای خودروئی وجود دارد:

– PK = مقطع یک طرف شیار

– DK = مقطع دو طرف شیار

PK  بدون پارچه برای فولیهای بدون لرزش طراحی شده که در برابر روغن، گرما و خوردگی مقاومند تا عمرشان طولانی شود.
PK EPDM  دارای کیفیتی بسیار بالاتر است که در برابر گرما و سرما توانائی عملکرد بهتری دارد. این تسمه ها برای وسائط نقلیه ای با قدرت و استمرار کارکرد بالا استفاده می شود.

انواع تسمه شیاری:

– PH

– PJ

– PK

– PL

– PM