تسمه تایم

تسمه تایم

تسمه های تایمینگ به دو صورت (یک طرف دندانه-دوطرف دندانه) تولید می شود که با توجه به نوع استفاده، با انواع روکش ها از جنس های متفاوت و به جهت جلوگیری از سايش، خوردگی، پریدگی دندانه، شکاف، ترک و …تولید می شود. ضریب انتقال قدرت این تسمه ها بیش از 98 درصد است.
از دیگر مزایای تسمه تایمینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– مقاومت نسبت به خوردگی دندانه ها و سطح پروفیل
– بی صدا کار کردن
– بی نیاز از روغن کاری، تعمیر و نگهداری
– حرکت سنکرون (همگام) و بدون لغزش
– نیروی کشش اولیه کمتر و در نتیجه اعمال بار کمتر به یاتاقان ها
– راندمان بالای 98 در صد

کارکرد تسمه تایمینگ ماشینی

تسمه تایمینگ ماشینی که در قسمت داخلی دارای دندانه های عرضی و آجدار است، به وسیله پولی دندانه دار سر میل لنگ به حرکت در آمده و در واقع عامل گردش پولی دندانه دارمیل بادامک، در قسمت سر سیلندر موتور می شود. گردش میل بادامک نیز به نوبه خود باعث بالا و پایین رفتن سوپاپها در جایگاهشان و در زمان معینی که نیاز است به محفظه احتراق موتور، سوخت و هوا وارد شود و یا دود خارج گردد، می شود. این زمان معین و مشخص را تایم موتورمی گویند.
در خودروهای قدیمی از چرخ دنده و یا زنجیری شبیه به زنجیر دوچرخه ولی بصورت چند قلو برای گرداندن میل بادامک که کار آن باز و بسته نمودن سوپاپها بود، استفاده می شد که این چرخ دنده و زنجیر باعث افزایش صدا و وزن در موتور خودرو می گردید اما خودروهای امروزی برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت دارای موتور هایی با تراکم بالا هستند که معمولا تاج پیستون در آن ها صاف است.
تعویض تسمه تایمینگ
تسمه تایمینگ که یکی از اجزای اصلی خودرو محسوب می شود باید به موقع تعویض گردد. در اکثر خودروهای امروزی این تسمه بر طبق زمانبندی که در دفترچه خودرو مشخص شده است تعویض می شود. به عبارتی دیگر برای جلوگیری از صدمات جدی به خودرو بایستی به موقع این تعویض انجام شود، در غیر این صورت اگر این تسمه فرسوده شده ویا به دلیل استهلاک بالا یا تنش های وارده به آن دچار پارگی شود، آسیب جدی به موتورخودرو وارد می آید.
دلایلی که باعث بروز آسیب در تسمه تایمینگ می شود:
– استفاده از دور بالای موتور در دفعات بسیار
– زیاد سفت نمودن تسمه
– خرابی تسمه سفت کن
وظیفه تسمه تایمینگ در به حرکت در آوردن ادوات خودرو حائز اهمیت می باشد زیرا با چرخش میل لنگ، سوپاپها به حرکت در آمده و زمانبندی حرکت این سوپاپهای موتور بر عهده آن می باشد. در واقع این تسمه سوپاپهای موتور احتراق داخلی را در هر دور، یک بار دور میل لنگ باز و بسته می کند. با هر 180 درجه چرخش موتور، 90 درجه میل بادامک می چرخد و به نوبت، باز و بسته شدن دریچه سوپاپها را کنترل کرده و میل لنگ را به میل بادامک ها اتصال می دهد.
به حرکت در آوردن پمپ آب و پمپ روغن در برخی از موتور ها از دیگر کاربرد های این تسمه محسوب می شود.
برای اینکه کارکرد موتور در بهترین شرایط قرار بگیرد باید سیلندرها، هر بار، از مخلوط سوخت، کاملا پر شود و احتراق سوخت در زمان دقیق انجام شود و دود حاصل از آن از سیلندرها به بهترین شکل خارج شود که در صورت پاره شدن تسمه تایمینگ و یا شل شدن آن، اختلال در این چرخه منظم به وجود می آید و خسارات سنگینی به موتور و سیلندرها وارد می گردد.

سیستم شماره گذاری

تمامی تسمه های تایمینگ براساس مشخصات محصول، علامتگذاری می شود. سیستم شماره گذاری آن ها شامل یک کد است که تعداد دندانه ها، نوع دندانه و پهنای تسمه را نشان می دهد:
به عنوان مثال: 107HTA 22
تعداد دندانه 107
نوع و گام دنده HTA
پهنای تسمه به میلیمتر22
انواع تسمه تایمینگ صنعتی
تسمه تایمینگ صنعتی به دو دسته کلی مدار باز و مدار بسته تقسیم می شود:

تسمه تایمینگ های مدار باز:

تسمه های تایمینگ مدار باز از پلی یورتان ترمو پلاستیک ساخته شده و در مقابل بارهای کششی، مقاومت بالایی نشان می دهد. آن ها در ردیف دمایی 25- تا 80+ قابلیت کارکرد داشته و حتی برای مدت زمان کوتاهی می تواند در دمای110+ سانتیگراد نیز بدون هیچگونه مشکلی کار کند. آن ها تقریبا در تمامی صنایع کارایی داشته و وظیفه حمل مواد را به عهده می گیرد.
این تسمه ها خود به دو گروه تسمه تایمینگ سیم دار مدار باز و تسمه تایمینگ نخدار مدار باز تقسیم می شود.

تسمه تایمینگ سیم دار مدارباز:

تركيبات سازنده اين نوع تسمه ها از جنس پلي يورتان مي باشد كه سيم های تابيده شده موجود در آنها به جهت بالا بردن استحكام كشش، بكار رفته است. همچنین عرض های توليدی استاندارد متفاوت و گام های متنوع اين نوع از تسمه ها، امكان انتخاب را بالا می برد.
جهت بالا بردن استحكام سايش، از روكش های مخصوصی در برخی از اين تسمه ها و در قسمت روی دندانه ها یا پشت تسمه استفاده می گردد.

تسمه تایمینگ نخدار مدار باز:

اين نوع تسمه هاي تایمینگ مدار باز از جنس كلروپرن(كائوچو) توليد می شود که در انواع سايز های استاندارد اينچی (L,H,…) و سايز های استاندارد متريك (5M, 8M, T5, T10,…) با قابلیت مصرف در تمامی صنايع موجود می باشد. همچنین توليد چندين نوع پروفيل دندانه، انتخاب انواع مختلف درحين طراحی را امكان پذير ساخته است.

تسمه تایمینگ مدار بسته:

تسمه تایمنیگ مدار بسته در انواع ماشین آلات با حرکات دقیق و کنترل شده و با سرعت بالا، مورد استفاده قرار می گیرد و در بازه دمائی 25- تا 80+ سانتیگراد بدون مشکل کار می کند. مقاومت فوق العاده ای نسبت به روغن،گریس و چربی دارد.